Історія ліцею
Наш ліцей
Державний навчальний заклад «Ніжинський професійний аграрний ліцей Чернігівської області» – це демократичний заклад професійної освіти, у якому панує атмосфера порозуміння, довіри, творчості, відкритості, академічної свободи.
Цесучасний освітній простір, що сприяє розвитку творчих та професійних здібностей здобувачів освіти із врахуванням їх потреб і можливостей, діловому спілкуванню та професійному з ростанню педагогів, реалізації їх педагогічної свободи. Це велика й міцна ліцейна родина.
Ніжинський професійний аграрний ліцей – заклад професійної освіти, що має позитивний імідж, зберігає та примножує власні традиції, активно розвивається.
Наш ліцей – це наша історія. Скільки дитячих сердець пройшло через турботливі руки педагогів, скільки широких шляхів відкрили вони для своїх вихованців.
Історія ліцею
ДНЗ «Ніжинський професійний аграрний ліцей Чернігівської області» має давню історію, яка була започаткована у важкий воєнний час, коли доля країни в значній мірі залежала від того, як швидко молодь опанує робітничі професії. 27 квітня 1944 року був створений наш навчальний заклад під назвою школи ФЗН (фабрично-заводського навчання).
З 1948 р. Ніжинська школа ФЗН № 4 стала ремісничим училищем № 3. У 1954 р. РУ № 3 реорганізоване в ремісниче училище механізації сільського господарства РУ МСГ №13 і почало готувати спеціалістів для сільського господарства: трактористи широкого профілю, комбайнери, бригадири тракторних бригад.
У 1961 році РУМСГ № 13 реорганізоване в технічне училище № 13, а з 1963 р. ТУ № 13 реорганізоване в СПТУ № 38 та передане в розпорядження Держземводгоспу з підготовки спеціалістів для потреб меліорації. Разом з базовими підприємствами у 1967 році було збудовано новий сучасний навчальний корпус. Згодом – їдальня на 150 місць, гуртожиток на 400 місць які були введені в експлуатацію у 1974 році.
Із 1985 року на посаді директора ДНЗ «Ніжинський професійний аграрний ліцей Чернігівської області» працював Лосина Микола Петрович. За 36 років під його керівництвом суттєво зміцнилася матеріально-технічна та методична база ліцею: побудовані лабораторний корпус, овочесховище, зерносклад, 10 автогаражів, 6 гаражів для тракторів, футбольне поле з гончарним дренажем, 24-х квартирний будинок для співробітників.
У 1988-1990 роках досвід співпраці навчального закладу та базового підприємства «Чернігівводбуд» вивчаються Міністерствами освіти і меліорації та рекомендуються всім навчальним закладам України для використання. У цей період учні училища постійно стають переможцями республіканського та лауреатами всесоюзного конкурсів фахової майстерності з професій «Машиніст одноковшового екскаватора» та «Машиніст бульдозера».
З 1993 року, в зв’язку з значним зменшенням обсягів меліоративних робіт, училище розпочинає підготовку кваліфікованих робітників для сільського господарства, ремонтно-будівельних робіт та автомобільного транспорту. Зусиллями колективу училища створюється відповідна навчальна база: навчальне господарство, майданчики для підготовки водіїв автотранспортних засобів та трактористів, відповідні кабінети, лабораторії та майстерні.
Починаючи з 17 листопада 1997 р. і по цей час на базі ліцею функціонує юнацька організація «Січовий полк імені М. Кривоноса». Система козацького виховання спрямована на творче продовження козацьких звичаїв і традицій в сучасних умовах, вироблення в кожного учня прагнення розвивати в собі кращі людські риси українського патріота.
У 2002 р. на підставі наказу Міністерства освіти і науки України № 725 від 19.12.2002р. СПТУ № 35 реорганізоване в Ніжинський професійний аграрний ліцей Чернігівської області. Одним з перших у області (2005 рік) у ліцеї відкритий комп’ютерний клас. Приміщення котельні переобладнане на лабораторію з ремонту та технічного обслуговування автомобілів. Проведений капітальний ремонт шатрової покрівлі гуртожитку та їдальні у 2008 році. Відкриті нові професії: фермер, тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва, слюсар – ремонтник, плодоовочівник, квіткар, декоратор, електрогазозварник, слюсар з ремонту автомобілів, водій автотранспортних засобів, машиніст крана автомобільного, стропальник.
У 2009 році на підставі наказу Міністерства освіти і науки України № 588 від 30.06.2009р. до Ніжинського професійного аграрного ліцею приєднане Ніжинське ПТУ № 11 і установлено повне найменування Державний навчальний заклад «Ніжинський професійний аграрний ліцей Чернігівської області». Ліцей почав готувати кваліфікованих робітників для будівництва та сфери послуг з професій: штукатур, лицювальник-плиточник, маляр, монтажник гіпсокартонних конструкцій, перукар.
На підставі наказу Міністерства освіти і науки України № 647 від 14.06.2018 р. Ніжинський професійний ліцей побуту та сервісу Чернігівської області з 01.09.2018 р. приєднано до Державного навчального закладу «Ніжинський професійний аграрний ліцей Чернігівської області».
У 2019 році Ніжинський професійний аграрний ліцей Чернігівської області відсвяткував сімдесятип’ятиріччя із дня заснування. Ліцей пройшов тривалий час становлення. Змінювалися професії, учні, назви. Але, не дивлячись на труднощі, ліцей не втратив свого обличчя. Колектив докладає багато зусиль, щоб успішно здійснювати основне своє завдання – навчати учнівську молодь робітничим професіям.
Сьогодні Ніжинський професійний аграрний ліцей – це потужний сучасний навчальний заклад, який має необхідну матеріальну базу та педагогічні кадри зі значним досвідом роботи для підготовки кваліфікованих робітників.
У 2018 році на базі Державного навчального закладу «Ніжинський професійний аграрний ліцей Чернігівської області» відкритий Регіональний навчально-практичний центр зварювальних технологій. У Центрі здійснюється професійне навчання здобувачів освіти, стажування робітників підприємств з використанням технологічних інновацій, майстрів виробничого навчання та викладачів професійно-теоретичної підготовки навчальних закладів за напрямом зварювання, навчання незайнятого населення. Для навчання доступні класи теоретичної підготовки, тренажерів та зварювальної майстерні. На базі комп’ютерного класу встановлений універсальний апаратно-програмно – методичний комплекс навчання та контролю знань «Тutor» НВК «Метекол». У зварювальній майстерні створено 16 робочих місць із сучасним обладнанням фірми «Фроніус».
У 2020 році створений Регіональний навчально-практичний центр з підготовки кадрів для сфери громадського харчування, який дає можливість для майбутніх молодих кваліфікованих робітників здобути якісні знання, практичні навички у роботі з сучасними високоякісними матеріалами і обладнанням, опанувати новітні технології у сфері громадського харчування.
Підходять до завершення роботи над створенням та оснащенням Регіонального навчально-практичного центру транспортно-будівельних технологій.
Ми пишаємося нашими випускниками, педагогами, які стали невід’ємною частиною історії нашого закладу.