Учнівське самоврядування

Козацьке самоврядування В ДНЗ «Ніжинський професійний аграрний ліцей Чернігівської області»

Козацька доба − одна з найяскравіших сторінок української історії. Це цілий пласт самобутньої національної культури. Козаки були героями народних легенд, пісень, переказів. Козацька духовність ґрунтувалась на особливій філософії, ідеології, моралі. Існував кодекс лицарської честі: любов до Батьківщини, рідної мови, вірність у дружбі, повага до батьків, жінок, захист слабших, гідність і волелюбність. Якщо всі ці риси притаманні хлопцю – він справжній козак.

З метою активізації національно – патріотичного, оборонно – спортивного виховання,  вивчення духовних, культурних, військово – патріотичних, організаційних і господарських традицій та козацького самоврядування після попередньої роз’яснювальної роботи 17 листопада 1998 року за сприяння Отамана наукової управи українського козацтва Гордієнка Миколи Олександровича в Державному навчальному закладі «Ніжинський професійний аграрний ліцей Чернігівської області» на загальних учнівських зборах  було прийнято рішення про створення юнацької організації «35 курінь», яка в 2003 році  перейменована на «Січовий полк ім. Максима Кривоноса». Таке рішення було прийнято враховуючи те, що в ліцеї навчалися тільки юнаки віком від 15 до 20 років.  Наразі навчаються і дівчата, які, як справжні українські козачки, теж долучаються до функціонування полку. «Січовий полк ім. Максима Кривоноса» має свій девіз: «За волю! За долю! За рідний край!» та полкові клейноди, його члени дотримуються пунктів кодексу козацької честі. На сьогодні до складу полку, який нараховує 620 учнів і 115 співробітників, входить чотири куреня. Які в свою чергу поділяються на загони (4, 5, 6), кожен загін – на три рої.

Вищим органом є загальна Козацька Рада – загальні збори полку, яка функціонує суміжно із Радою наставників та Радою загонових. Вона вирішує питання колективу, формування органів самоврядування. До складу козацької ради входять учні, викладачі та майстри виробничого навчання. На раді обирають:

–   отамана полку –  він здійснює загальне керівництво Радою;

  • обозного (першого заступник отамана полку) –  бере участь у навчально – виховній роботі, організації і проведенні виробничої практики, у Раді профілактики правопорушень;
  • суддю – вирішує спірні питання, приймає активну участь у роботі Ради профілактики, другий заступник отамана полку;
  • генерального писаря – займається оформленням полкових паперів (протоколів засідань, оформлення функціональних обов’язків) бере участь у роботі стипендіальної комісії;
  • осавула – відповідає за організацію чергування в ліцеї та контроль за ним, санітарний стан навчального корпусу;
  • хорунжого – у його підпорядкуванні знаходиться навчально – виховна робота, відвідування занять, організація спортивного життя;
  • бунчужного – відповідальний за самопідготовку в гуртожитку, бере участь у роботі бібліотеки та клубу «Козацька літератка», відповідає за збереження полкових клейнод;
  • скарбничого – бере участь у роботі стипендіальної комісії, призначенні матеріальної допомоги, здійснює керівництво полковою казною;

–    курінних отаманів.

Вже більше 25 років, як на базі ліцею існує система козацького самоврядування. Ця система спрямована на творче продовження козацьких звичаїв і традицій  в сучасних умовах, вироблення в кожного учня прагнення розвивати в собі кращі людські риси українського патріота.  Щороку на свято Покрови  проводиться Велика рада і посвята учнів – першокурсників  у козаки, а також урочисте засідання отаманів груп (старост) під час якого і обирають отамана полку. В таких засіданнях обов’язково беруть участь представники Ніжинського козацького полку.

Полкова Рада бере участь у організації та проведенні цікавих патріотичних заходів: патріотична гра «Країна гідності», військово-спортивний захід «Від козаків до Кіборгів».

Потужна робота проводиться у напрямі підготовки учнів до їх чоловічої місії: спільно із громадськими організаціями формуємо навички захисників своєї країни. Із року в рік проводяться зустрічі з волонтерами, учасниками бойових дій, ветеранами війни (захід до Дня захисника України «Служити в ЗСУ – справа честі та обов’язку»).

Участь ліцею у обласному конкурсі «Діло майстра величає» була витримана у дусі козацтва та представлена у формі казки «Як козаки на конкурс збиралися».

Щороку у вересні представники Полкової Ради долучаються до участі у міському фестивалі «Його Величність ніжинський огірок». Активну роботу юнаки та дівчата проводили з приводу підготовки до цього заходу та участі в ньому: виготовили цікаві експонати (учні з професії «Зварник» зварили бочку, огірок, трактор), принесли баночки з консервованими огірками, квіти інші вироби. Наші учні дуже люблять Ніжин, вважають його своєю маленькою Батьківщиною. Щороку козаки полку ім. М.Кривоноса беруть участь у обласних патріотичних акціях «Від роду і до роду збережемо традиції народу» та «Моя Батьківщина – Україна».

Восени та взимку організовують творчі виставки: кожен може представити вироби, які виготовлені власноруч.

У гуртожитку ліцею створені всі умови для того, щоб учні постійно знаходились під впливом матеріальної і духовної культури свого народу. Кожен поверх гуртожитку називається «Курінь». На загальних зборах  обирається старшинська рада «Куреня». Потім, на засіданні старшинської ради, обирається «курінний отаман»  та розподіляються обов’язки між членами старшинської ради. Після цього складається план роботи ради «Куреня».

Старшинська рада бере активну участь в організації різних заходів, конкурсів, змагань: вечір пам’яті «Слава визволителям Ніжина», віртуальна екскурсія «мій улюблений Ніжин», козацькі забави до Дня збройних сил України,  конкурси «Варенички в маслі – варенички класні!», «Козацькі деруни»,  «У козацькому казані», краєзнавчий конкурс «Я люблю Україну», конкурс щедрівок.

У бібліотеці ліцею активно діє читацький клуб «Козацька літератка». Учасники клубу під мудрим наставництвом бібліотекаря досліджують життя і побут козаків, їхні звичаї та традиції, устрій Запорізької Січі, аналізують твори українських письменників, в яких змальовано славну і героїчну добу козаччини та багато чого іншого.

«Січовий полк ім. Максима Кривоноса» – національно – патріотична і оборонно – спортивна організація, яка будує свою роботу на принципах:

добровільності; демократизму; самоврядування; козацької педагогіки.

Козацька педагогіка – це унікальне явище, частина довершеної народної педагогіки. Яка увібрала в себе народну виховну мудрість, ідейно – моральний, емоційно – естетичний та психолого – педагогічний зміст богатирської епохи життя наших пращурів.

Основні завдання козацької педагогіки – готувати фізично загартованих громадян, з  міцним здоровʼям, мужніх воїнів – захисників рідного народу від чужоземного поневолення, виховувати у підростаючих поколінь український національний характер, світогляд, національні і загальнолюдські цінності: високі лицарські якості, пошану до старших, до жінок прагнення допомагати іншим, милосердя.

Сьогодні козацтво – це  та сила, яка може гідно захистити інтереси свого народу і свого етносу, і козацька громада повинна постати як традиційна опора суспільства. На сьогодні славнозвісних і мужніх Кіборгів  зображено в образі козака. Головне патріотичне призначення козацтва – захист Батьківщини від зовнішніх і внутрішніх ворогів, в тому числі і казнокрадів, які змушують народ терпіти знущання, спрямовані на збагачення тільки певного прошарку суспільства, насаджують в країні злидні і страждання, беззаконня і безчинства при повній бездіяльності громадськості.

Козаки знову мають стати захисниками честі і гідності України, її традицій і культури. Сучасне козацтво повинне стати одним із потужних чинників у процесі формування в Україні громадянського суспільства.

«Ми будуємо свою козацьку країну!»